Stary komputer znacznie przyspiesza
dzięki konwertorom CPU marki

Przy obecnym błyskawicznym tempie rozwoju informatycznym, komputery starzeją się coraz szybciej. Dzisiaj komputer kupiony trzy lata temu jest na tyle stary, że ślimaczo radzi sobie z nowym oprogramowaniem. Wraz z pojawianiem się nowego oprogramowania starsze komputery stają się coraz wolniejsze. Można, oczywiście, nadal używać starego oprogramowania, jednak w wielu przypadkach oznacza to ograniczanie sobie jedną z możliwości rozwoju.

Zbyt szybkie starzenie się komputerów a więc ich zbyt szybkie spowalnianie, powoduje konieczność częstszej ich wymiany, jednak zakup nowych komputerów pociąga za sobą godne zauważenia koszty.

Zamiast kupować nowe komputery można dokonać modernizacji starych poprzez wymianę płyty głównej i procesora. Taka wymiana tych podstawowych podzespołów prawie zawsze pociąga za sobą też wymianę pamięci na DIMM (na nowych płytach nie używa się typu SIMM) i obudowy na ATX (format płyty AT jest prawie nie do kupienia). W ten sposób koszt modernizacji zbliża się do ceny nowego komputera.

Gdyby zamiast wymiany komputera albo zamiast wymiany jego płyty głównej i innych części, można było wymienić tylko procesor na szybszy, koszt modernizacji byłby dużo niższy.

Tutaj rozwiązaniem są konwertory CPU.

Konwertor CPU jest układem rozszerzającym możliwości elektroniczne płyty głównej. Jest to układ, który po zainstalowaniu w podstawce procesora płyty głównej, daje jej, w zależności od typu konwertora między innymi:
- rozszerzony zakres napięć zasilających do procesora;
- mocniejszy (większe natężenie prądu) stabilizator napięcia;
- więcej mnożników częstotliwości magistrali płyty głównej;
- zabezpieczenie procesora przed przegrzaniem.
Wszystko to pozwala nowym procesorom poprawnie pracować na starszych płytach głównych, co potwierdzają miliony odmłodzonych dzięki konwertorom komputerów.

Konwertory CPU stosuje się do modernizacji komputerów ze starszymi płytami głównymi, poczynając od 486. Ich największą zaletą jest to, że obniżają koszt odmłodzenia komputera nawet o 70% w porównaniu do modernizacji polegającej na wymianie podzespołów. Dzięki konwertorowi nowy procesor może poprawnie pracować na starszej płycie głównej, nie trzeba wymieniać żadnego podzespołu.
Porównanie szybkości i wydajności komputera z wymienionymi podzespołami (płyta główna, pamięć i procesor) do komputera z założonym konwertorem, wskazuje na małą, tylko kilkuprocentową różnicę (nie zauważalną na monitorze) na korzyść wymiany podzespołów. Porównanie kosztów tych dwuch modernizacji nie pozostawia wątpliwości co do tego, ile można zaoszczędzić.
Dzięki własnemu zasilaniu konwertory CPU pracują też na uszkodzonych płytach głównych (moduł zasilania procesora).

W Polsce wyłącznym dystrybutorem konwertorów CPU marki PowerLeap jest firma:

ROSPEROS
ul. Stefana Grota Roweckiego 20
61-695 Poznań

tel. 061-8289119,
http://rosperos.com, handel[“at” albo “małpa”]rosperos.com

PL-ProMMX i PL-K6-III
Pozwala na starszych płytach głównych (np. tych na układach FX, VX, HX, TX) pracować nowszym procesorom na socket 7, maks. do 600 MHz (maks. szybkości magistrali FSB 100 MHz), np. można włożyć:
AMD K6-III  450 MHz,
AMD K6-2 550 MHz,
AMD K6-2+ 550 MHz,
Intel Pentium MMX 233 MHz,
Cyrix 6x86 MX PR 300 MHz,
IBM MII 333 MHz,
Win Chip2 IDT  400 MHz

PL-K6-III daje większy prąd i ma dodatkowe ustawienie niezbędne do prawidłowej pracy na niektórych, nielicznych płytach głównych.

PL-586NB

Ten konwertor, na socket 3 (a więc dla płyt głównych 486), jest już z procesorem AMD 5x86  133 MHz P75.
PL-586NB rozszerza możliwości elektroniczne starej płyty głównej tak, aby mogła pracować z założonym procesorem AMD 5x86 133 MHz o wydajności przekraczającej Pentium 75 MHz.
Konwertor jest zgodny z płytami 486DX4, 486DX2, 486SX2, 486SX, FSB od 20MHz.

PL54C/MMX Przyspieszenie wynosi 150% - 550%. Konwertor ten rozszerza możliwości elektroniczne starej płyty głównej tak, aby mogła pracować z procesorami na socket 7. Na starych płytach głównych (pracujących dotychczas z procesorem Pentium 60 albo 66 MHz) pozwala pracować procesorom:
od AMD K6 166 MHz do 300 MHz;
od Pentium 166 do Pentium MMX 233 MHz.

PL-Pro/II

rozszerza możliwości elektroniczne starej płyty głównej z socket 8 (pracujących dotychczas z procesorem Pentium Pro 150 MHz do 200 MHz) tak, aby mogła pracować z procesorami Intel Celeron PPGA a więc do 533 MHz.
Posiada wbudowany obwód automatycznej detekcji napięcia.
Zakres napięć zasilających procesor można ustawić precyzyjnie od 1,3 V do 3,5 V.
Daje możliwość pracy dwuprocesorowej jeżeli procesor jest w wersji SMP.

Neo-S370

jest konwertorem z gniazda PGA na FC-PGA, co pozwala na instalowanie procesorów Pentium III i Celeron II w gnieździe przeznaczonym dla procesorów Celeron.

370SPC i PL-iP3

dzięki tym konwertorom wszystkie procesory PPGA i FC-PGA mogą pracować na płytach głównych ze Slot 1. PL-iP3 dodatkowo ma wbudowany reduktor napięcia, tak żeby procesory pracujące na 2 V, 1.6 V i na 1.5 V mogły pracować na starszych płytach głównych, które nie podają tych niskich napięć zasilających.


 

PL-iP3/T

Pozwala procesorom z jądrem Tualatin (FC-PGA2) poprawnie działać na płytach głównych z gniazdem Slot 1.
PL-iP3/T dodatkowo ma wbudowany reduktor napięcia, tak żeby procesory pracujące na 2 V, 1.6 V i 1.5 V i niżej mogły pracować na starszych płytach głównych, które nie podają tych niskich napięć zasilających.


 

Karta Renaissance/370S jest samodzielną płytą główną, wkładaną w slot ISA, ze zintegrowaną grafiką AGP, dźwiękiem i siecią, dla procesorów Celeron i Pentium III. Do niej podłącza się zasilanie, dyski twarde, porty komunikacyjne i stację dyskietek.
Dzięki tej karcie w krótkim czasie można odmłodzić każdy komputer od XT począwszy.


 

PL-370/T

Pozwala procesorom z jądrem Tualatin (FC-PGA2) poprawnie działać na płytach głównych z gniazdem PPGA albo FC-PGA.
PL-370/T dodatkowo ma wbudowany reduktor napięcia, tak żeby procesory pracujące na1.6 V i 1.5 V i niżej mogły pracować na starszych płytach głównych, które nie podają tych niskich napięć zasilających.


 

PL-P4/N

Przy zastosowniu tego konwertora Pentium IV i Celeron IV, przeznaczone do ganizada 478, mogą poprawnie pracować na płytach z gniazdem 423.